Množírny, noční můra všech zvířátek!

 

Toto téma je vždy aktuální, v poslední době jej však do podvědomí lidí dostala i Sára Holanová, youtuberka, přítelkyně Fattypillowa věnující se kynologii. Pojďme si na toto téma také něco málo říci.

Kromě seriózních chovatelů psů s průkazem původů, jejichž chov se řídí přesně danými pravidly a je kontrolován, existují i “chovatelé“ štěňat bez PP. Na tohoto “chovatele“ se nevztahují žádná pravidla a povinnosti a chov štěňat bez PP si tak koriguje pouze sám majitel.  Sám si vybírá, jakého psa pustí ke své feně, bez ohledu na jejich zdraví, původ, povahové či exteriérové vlastnosti, a navíc bez jakékoliv veterinární kontroly. Toho bohužel využívají ti, kteří chtějí na chovu a následném prodeji psů pouze vydělávat bez sebemenšího vztahu ke zvířatům. V jejich případě tuto činnost pak ani nelze nazývat chovem, mnohem výstižnější je výraz množení.

Tito množitelé využívají zájmu veřejnosti o módní trendy a nabízejí především štěňata těch plemen, která jsou momentálně v oblibě, je o ně velký zájem a jejich cena rozhodně nepatří k nejnižším. Mnohdy nabízejí svá štěňata bez PP, přičemž s výrazně nižší cenou štěňat bez PP, lákají zájemce, kteří nechtějí pejska či fenku k chovu a mají tak pocit, že je zbytečné utrácet spousty peněz navíc jen za "papíry". V takovýchto množírnách rozhodně nejde o chov, ale pouze o co nejsnazší výdělek s co nejnižšími náklady, a tak bývají zvířata odchovávána v otřesných podmínkách, kde jsou zbídačení, vyhublí a mnohdy nemocní psi zavřeni v malých klecích, které jsou často naskládány na sebe a v nichž musí psi pod sebe i kálet a nikdo to neuklízí, případně se pohybují volně po kotníky ve vlastních výkalech, bez dostatku krmiva a vody, bez jakékoliv péče.

Feny jsou pouhým zdrojem příjmů a není o ně dobře postaráno, jen plní svůj úkol - rodí štěňata a starají se o ně, dokud jim síly stačí. Vzhledem k tomu, že zde není naprosto žádná kontrola, kříží se mezi sebou i jedinci úzce příbuzní a nemocní, jejichž štěňata pak bývají často také nemocná, pohublá, s vrozenými vadami a jsou nabízena v příliš nízkém věku. Když se štěňata "nevydaří", nepodaří se je včas prodat či jsou jednoduše nadbytečná, pak končí v útulcích či jen tak pohozená na ulici, v horších případech dokonce umírají. Stejný konec bohužel čeká i feny, které již nejsou schopny další reprodukce a jsou tak jen na obtíž. Psí útulky jsou těmito druhy psů přeplněny. Jen málo kdy se se v útulcích nalezne nějaký pes s PP nebo nějaký alespoň naprosto čistokrevný.

PP, tedy průkaz původu, je podle wikipedie „doklad, potvrzující plemeno a vlastnosti zvířete. Je vystaven zvířeti na platném formuláři uznaném patřičnou chovatelskou asociací. Průkaz původu obsahuje rodokmen zvířete a identifikační údaje o něm, výpis nejméně tří generací předků a přílohu, v níž jsou uvedeny výsledky výstav, závodů, zkoušek, svodů a bonitací.“  Zjednodušeně je to list papíru, který získáte při koupi štěněte z mezinárodně uznané chovatelské stanice, ve kterém je uvedeno plemeno psa, jméno psa a chovatelské stanice a výpis jeho předků – tedy rodičů, prarodičů a tak dále.

Každé štěňátko, které se narodí v chovatelské stanici, získá takovýto doklad.Druhá strana, kam se zapisují výsledky výstav, zkoušek atd., slouží pouze pro ty, kteří chtějí pejska uchovnit a tak s ním jezdí po výstavách a jiných akcích. Dávejte si pozor, pokud se vám někdo snaží namluvit, že štěňátko je po rodičích s PP, ale samo z jakéhokoliv důvodu tento doklad nemá. V dnešní době každé štěně z chovatelské stanice a z uznaného spojení získá svůj průkaz původu, i kdyby samo bylo prodáváno na mazlíčka, protože má chybějící zoubek, nebo jinou vadu vyřazující z chovu, i kdyby bylo dvacáté z vrhu. Přece i takové štěně může dostat svůj výpis předků, proč by taky ne? Pouze si může chovatel ošetřit kupní smlouvou, že na štěněti s vadou nemůže již být nikdy chováno.

Pokud chcete nějakým pejskům, třeba z útulku, pomoci, najděte si s rodiči pořádný útulek pro psy, třeba nějaký útulek Brno nebo útulek Praha.

Množírny se však netýkají pouze psů, ale i jiných zvířat, jako jsou fretky, kočky a další zvířátka.

 

zpět na seznam článků

Autor: Hpd.cz   |   Publikováno: 15. 08. 2016   |   Zobrazeno: 2450x

Témata článku:Zvířátka,Aktuality

Komentáře

AngellieTheAssassin(Assassin's creed :3)

To by měli oprvadu zakázat, protože některý pes může mít nějakou třeba vážnou nemoc, můžou ho připustit k nějaké feně, která by třeba neodpovídala tomu, aby měla s tím psem štěňata, a co potom ty chudinky malé štěňátka? Ty budou mít tu nemoc vrozenou a bude se to přenášet dál a dál, zase třeba přes jejich štěňata smajl

AngellieTheAssassinTo se mi líbí +1 To se mi nelíbí

julie kirová(milujeme koně a vždycky b...)

jako vážně... nevím co na tohle říct. Jestli si myslí, že je tohle normální, tak to teda není. Kdybych byla prezident, byla bych spravedlivá. DĚTI MLADŠÍ 13 LET NEČÍST!!! Prostě bych je množila taky. At' si zkusí to, co dělají. At' vidí jaké to je. Vážně, nevím na co jim to je. Chudáčci, zvířátka. smajlsmajlsmajlsmajlsmajlsmajlsmajl ._.

julie kirováTo se mi líbí 0 To se mi nelíbí

ani00(PLYŠÁČEK)

nesnašim množírny.už jen ten nazev je divnej.jak tohle mzye někdo udelat?!jo ajo uz vim.nejakej zkurvenej blbec kterej nevi co je to videt stastne zvire.smajlsmajlsmajlsmajlsmajlsmajl

ani00To se mi líbí 0 To se mi nelíbí

koník 007(♥Howrse♥)

Dopis od manažerky útulku – anonymně v North Carolina, USA
Myslím, že naše společnost se potřebuje velké probuzení. Jako manažer útulku se s vámi všemi podělím o malý náhled, malý náhled z dění uvnitř...
Především byste vy, množitelé a prodejci, měli pracovat alespoň jeden den tam “vzadu” v útulku.. Možná, kdybyste viděli, jak se vytrácí život z těch smutných, ztracených a zmatených očí, možná byste změnili svůj názor na množení a prodávání zvířat lidem, které vlastně ani neznáte.
To štěně, které jste právě prodali velmi pravděpodobně skončí v mém útulku jakmile už nebude tím roztomilým malým štěnětem. Jak byste se cítili, kdybyste věděli, že tento pes, kterého jste dali do útulku se z něj na více jak 90procent nikdy nedostane? Čistokrevný nebo křížený! Asi 50procent všech psů, kterých se majitelé vzdají nebo jsou toulaví, a kteří se dostanou ke mně do útulku jsou čistokrevní.
Nejobvyklejší výmluvy, které slyším:
“Stěhujeme se a nemůžeme vzít svého psa (nebo kočku)” Opravdu? Stěhujete se do místa kde nejsou povolená zvířata?
Nebo lidé říkají “Ten pes vyrostl více než jsme si mysleli” Jak velký jste si mysleli, že bude Německý ovčák?
“Nemáme na ní/něj čas” Opravdu? Pracuji 10-12 hodin denně a stále mám dost času na svých 6psů!
“ Ničí nám zahradu” Co kdybyste z nich udělali součást své rodiny?!
Vždy mi říkají “Nechceme procházet tím stresem, abychom mu našli místo, kde by mohl být, víme, že se určitě adoptuje, je to hodný pes”.
Je více než pravděpodobné, že váš pes nebude nikdy adoptován a jak myslíte, že je pro něj stresující být v útulku? Řeknu vám to - vaše zvíře má 72hodin na to, aby našlo novou rodinu od chvíle co ho zde zanecháte. Někdy trochu déle pokud není útulek plný a pokud váš pes zůstane naprosto zdravý. Pokud nastydne, umře.
Vaše zvíře bude zavřeno do malého výběhu v místnosti s dalšími minimálně 25ti štěkajícími a naříkajícími psy. Bude se vyprazdňovat tam kde spí, tam, kde jí.

Edit 20:34: Bude v depresi a bude neustále naříkat za rodinou, která ho opustila. Pokud bude patřit váš pes mezi ty šťastné, budu mít ten den dostatek dobrovolníků, aby ho vzali na procházku. Pokud je mít nebudu, jedinou pozornost, kterou váš pes obdrží, bude mísa jídla, kterou mu podstrčíme pod mříží a vyčištění kotce silným proudem vody.


Pokud je váš pes velký, černý nebo typově “bull” (pitbull, rotvajler, mastiff atd.) byl již pravděpodobně utracen ve chvíli kdy vycházíte ze dveří.


Tito psi se prostě neadoptují. Nezáleží na tom jak sladcí jsou a jak skvěle jsou vychováni.


Pokud váš pes není adoptován během 72hodin a útulek je plný, bude utracen. Pokud útulek není plný a váš pes je milý a oblíbené rasy, může se jeho utracení oddálit. Ale ne na dlouho. Většina psů si během chvíle začne bránit svůj kotec, (většinou do týdne) a jsou tedy utraceni pro agresi. I ti nejsladší pejsci se v tomto prostředí změní. Pokud to váš pes zvládne přes všechny tyto překážky, ale dostane kašel či infekci, bude utracen, protože útulky zkrátka nemají prostředky zaplatit ani 100 dolarovou péči.


Těm z vás, kteří nikdy nebyli svědky utracení perfektně zdravého a vystrašeného zvířete, přiblížím jak vypadá eutanázie.


Nejdříve se vašemu psovi nasadí vodítko. Vždy vypadají tak šťastně, vrtí ocasem, protože si myslí, že jdou na procházku. Ale jen do té chvíle než dojdou k “Té Místnosti”. Každý z nich zešílí a snaží se za každou cenu dostat od dveří. Musí cítit zápach smrti nebo cítí všechny ty smutné duše, které tam zůstaly, je to zvláštní, ale děje se u každého jednoho z nich. Váš pes nebo kočka bude “zkrocen” a přidržen jedním až dvěma vet asistenty, záleží na velikosti a na tom, jak moc vystrašení jsou. Pak přejde veterinář k procesu - k eutanázii. Najde si žílu na přední pacce a píchne vašemu psovi či kočce injekci tzv “růžové tekutiny”. Doufejme, že vaše zvíře nezačne panikařit z toho, že je v těsném objetí vet techniků.

Edit 20:34: Viděla jsem vyrvané jehly z nohy a byla jsem pokrytá krví a ohlušena bolestným kňučením a křikem. Vaši psi a kočky “nejdou hned spát” někdy jsou v bolestivých křečích, někdy lapají po dechu a někdy se sami na sebe vyprázdní…

Když toto všechno skončí, tělo vašeho psa je nacpáno do velkého mrazáku vzadu v útulku se všemi těmi ostatními zvířaty, která byla usmrcena před tím vaším, a čekají na vyzvednutí jako odpadky. Co se stane dál? Kremace? Odvoz na skládku? Vyškvařen

koník 007To se mi líbí +3 To se mi nelíbí
zobrazit starší komentáře

Nový komentář

Přidávání komentářu je povoleno pouze přihlášeným uživatelům. Zaregistruj se a přidej sem svůj komentář.

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)