Anime a Manga

Co je to Anime?

Japonské označení pro anime je - アニメ. Jedná se o animované filmy a seriály produkované v Japonsku. Pokud bychom je měli nějak základně oddělit, tak jsou to televizní seriály, filmy, hudební videa, speciály, ONA (Original Net Animation) nebo OVA (Original Video Animation). Mnohdy jsou pro anime jako náměty použité příběhy manga. Může to být i opačně a manga se nechá inspirovat příběhy z anime. Anime pochází z Japonska, kde je také nejrozšířenější. Mezi nejznámější animátorská studia, která anime produkují patří Gainax nebo Ghibli.

Mezi nejznámější anime z pohledu diváků patří Akira, Princezna Mononoke, Hrob Světlušek nebo Vampire Hunter D. U nás můžete znát určitě Pokémony, Naruto nebo Dragon Ball.

Žánry a směry

Anime obsahuje několik stovek podkategorií a nejde vždy přesně určit, kam daný titul patří. Na první pohled se může jednat o jednoduchý příběh, který má však hlubokou myšlenku a zápletku. Anime může naplňovat komedie, drama, romance, akce, dobrodružství, sci-fi nebo příběhy pro děti. I přesto by se anime dalo rozdělit na asi 15 hlavních směrů. Vybereme pár z nich.

  • Šónen - (chlapec) podobný žánru seinen. Je zamřený na mladší ročníky a jedná se většinou o akční anime. Patří sem například Bleach, Naruto, One Piece nebo Dragon Ball.
  • Šódžo (mladá slečna). Určeno pro dívky, většinou se jedná o romantické anime. Patří sem Kimi in Todoke, Kaichou wa Maid-sama nebo Akatsuki no Yona.
  • Džosei - Jedná se o jeden z nejvzácnějších anime žánrů a je zaměřený na mladé ženy. Patří sem Junjou Romantica, Usagi Drop, Nana nebo Paradise Kiss.
  • Kodomo (dítě). Tento žánr je určen pro děti a nejmenší diváky. Patří sem Hello Kitty, Doraemon, Barakamon nebo Go! Princess Precure.
  • Mecha – Tento žánr anime se zaměřuje na obrovské až gigantické roboty. Patří sem Fullmetal Alchemist: Brotherhood, Code Geass, Fireball, Full Metal Panic! nebo Mobile Suit Gundam.
  • Dementia – Tento žánr je často označován za experimentální anime. Obsahuje nepředvídatelné zvraty v ději. Patří sem Nami, Serial Experiment Lain nebo Perfect Blue.
  • Moe – Postavy tohoto žánru vypadají mnohem mladší, než ve skutečnosti jsou. Také mohou být extrémně roztomile. Patří sem anime Sword Art Online, Death Parade, Akazukin čača nebo Gakuen Utopia Manabi Straight!

Co je to Manga?

Je to japonské označení pro komiks, který může mít velmi dlouhou historii. Nejvíce se však rozšířil v Japonsku až po druhé světové válce. Pro mangu je styl kresby velmi typický. Postavy mají velké oči, rafinované tvary účesů, špičatý nos a další. Většinou je manga tištěna jednou barvou a vyznačuje se opačným směrem čtení, zprava doleva.

Manga v Japonsku vychází většinou nejdříve v kapitolách a v jednom časopise je i několik různých autorů. Pokud se některý manga stane úspěšnou, je vydána samostatně. Autor mangy se nazývá mangaka.

Manga nevychází jenom v Japonsku, ale i v dalších asijských zemích. Také vychází v USA pod názvem Amerimanga a před několika lety vyšel první podobný sešit i u nás, pod názvem Vějíř.

Úspěšné manga příběhy jsou mnohdy náměty pro počítačové hry, knihy či filmy a seriály. Také jsou mnohdy náměty pro animované filmy, které jsou nazývány anime.

Tyto informace jsme nabrali z několika zdrojů a předem se omlouváme, jestli jsou nepřesné nebo špatné. Mezi vámi je mnoho znalců anime a mangy a tak místo hatování můžete do komentářů napsat, co máme špatně nebo co bychom měli změnit. Děkujeme!

zpět na seznam článků

Autor: Hpd.cz   |   Publikováno: 22. 03. 2017   |   Zobrazeno: 3902x

Témata článku:Seriály a filmy

Komentáře

IntieCake(ANIME!)

Dívka Lucie: Nejsem hater tohoto anime, ale bylo průměrné, bez jakékoliv zápletky a čehokoliv.. ještě, že tam byli bishíci a ta scéna, jak Laito, Ayato a Kanato zabili Cordelii, i toho se směju až doteď..

IntieCakeTo se mi líbí 0 To se mi nelíbí
zobrazit starší komentáře

Nový komentář

Přidávání komentářu je povoleno pouze přihlášeným uživatelům. Zaregistruj se a přidej sem svůj komentář.

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)