5 zakázaných psích plemen

Kolem roku 1980 na světě přibylo tolik útoků psích plemen typu Pit Bull a jiných plemen, že to vedlo k rozsáhlým zákazům po celém světě. V roce 1991 parlament Velké Británie rozhodl o zákazu vlastnit plemena jako je japonské Tosa-inu, Brazilská fila, Argentinská doga nebo Pit Bull. Velice krátce na to tento zákaz převzalo mnoho dalších zemí. I v zemích, kde jsou tato plemena povolena, je pro jejich majitele velice těžké získat pojištění proti způsobené škodě psem.

Americký buldok

Toto plemeno je zakázáno v Singapuru, Dánsku a mnoha městech různých zemí. Americký buldok pochází daleko z jihu, kde byl chován jako zemědělský pes. Byl využíván především na lov divokých prasat. Dokázal ulovit prase, které vážilo i více jak sto kilo. Jelikož je zahnaný divočák velmi bojovné zvíře, vyžadovalo to psa, který má vysoký práh bolesti a pořádnou sílu. Musel totiž vydržet boj s divočákem do té doby, než dorazil na místo lovec. Váha těchto plemen se pohybuje kolem 50 kilo, ale i více.

Bandog

Tento pojem označuje plemeno psa, které se využívá již od dob Římského impéria, kde bojoval v bitvách a v gladiátorských arénách. Tento druh však již vyhynul. Místo něj nastoupil kolem roku 1600 druh s názvem „band dog“ (uvázaný pes), který měl hlídat pozemky svých majitelů. Za nynější podobu plemena může veterinář John Swinford, který se snažil vytvořit psa o velikosti mastifa a pohyblivostí Amerického pitbulteriéra. Nejslavnější plemeno, které z tohoto křížení vzniklo je Bantu, tvrdý a bojovný pes, jehož váha přesahuje 50 kilovou hranici. Bandog je dnes zakázán všude, kde se omezení týkají i jeho rodičovských plemen.

Neapolitánský mastif

Nebo také Italský mastin (Neo), pochází z Itálie, kde byl využíván v krvavých gladiátorských arénách jako bojový pes. Dnes se používají hlavně na ochranu domů a majetku. Největší jedinci mohou dosahovat váhy kolem 90 kilo! Mají svůj osobitý vzhled, jejich kůže je velmi uvolněná až vrásčitá s visícími laloky. Znát jej můžete jako „tesáka“, kterého měl Hagrid ve filmu Harry Potter. Jejich vlastnictví je zakázáno v Singapuru a pokud chcete mít jednoho v Rumunsku, musíte projít psychologickými testy.

Vlčák

Zde je mnoho zavedených plemen vlků a psů, mezi které patří například Československý vlčák (kříženec Německého ovčáka a Karpatského vlka) nebo Saarloosův vlčák (kříženec Německého ovčáka a šedého vlka z Mackenzieho údolí). Nejslavnější kříženec je asi fiktivní Bílý tesák z knih Jacka Londona. Vzhledem ke své pestré genetické struktuře je toto plemeno velmi nepředvídatelné. Zvíře může totiž v určitých situacích reagovat jako vlk a v jiných zase jako pes. Udržuje si extrémně vysoký lovící pud, a proto není vhodný jako domácí mazlíček. Bylo velmi mnoho útoků na člověka, nejvíce na malé děti, které mohou připomínat kořist. Jeho vlastnictví je zakázáno v Norsku.

Búrský buldok

Nebo také známý jako BoerBoel. Toto plemeno pochází z Jižní Afriky a postavou se nejvíce podobá Bullmastifu. Jeho jméno se překládá z nizozemštiny a znamená „selský pes“. Vyšlechtěn byl z několika afrických psů a několika hlídacích plemen. Do země je přivezli převážně nizozemští farmáři. Ve 20. letech pak do Jižní Afriky přivezla firma De Beers plemeno Bullmastifa, aby hlídal jejich diamantové doly. Z toho vzniklo plemeno, kde byl kladen důraz na ochranu majetku, ale bez přehnané agresivnosti. Také by měl být přívětiví k dětem. Jeho váha snadno dosahuje 50 kilo a je zakázaný v Dánsku. 

zpět na seznam článků

Autor: Hpd.cz   |   Publikováno: 24. 11. 2016   |   Zobrazeno: 1106x

Komentáře

Lunaris(Píšeme povídky a příběhy)

Mne príde čudné, že by sa nemal chovať vlčiak. Predsa len, treba toho psa vedieť chovať, ale vo väčšine prípadov je to skvelý a verný pes. Predsa len, vlčiak útočí iba keď sa nesprávne vycvičí.

LunarisTo se mi líbí 0 To se mi nelíbí

jahnovah

Já psi úplně miluji a nechápu, proč jsou někde zakázaní. Třeba Búrský Buldog. Takové krásné zvíře..smajlsmajl

jahnovahTo se mi líbí +2 To se mi nelíbí
zobrazit starší komentáře

Nový komentář

Přidávání komentářu je povoleno pouze přihlášeným uživatelům. Zaregistruj se a přidej sem svůj komentář.

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)